Обрада за оцјену радне способности

Комплетирање документације код обраде за оцјену радне способности

Право осигураника на оцјену радне способности, односно право на инвалидску пензију потиче из Устава односно Закона о пензијско-инвалидском осигурању који је од основне верзије објављене у Службеном гласнику Републике Српске бр 32 од  22 септембра 2000. године више пута  допуњаван (Сл.гл РС 40/00, 37/01, 32/02, 47/02,110/03, 7/05).

Опширније...

Утврђивиње знакова живота или смрти

Код нашег становништва мало зна о знацима смрти, а посебно мало или веома мало се зна за мртвачке пјеге, као доста рани сигурни знак смрти.

Прије приступања пружању прве помоћи потребно је провјерити стање повријећеног, потребно је одредити редослијед  пружања прве помоћи тј.одредити коме од повријећених ће се прије указати помоћ. Неопходно је утврдити да ли је особа још у животу, да ли је у стању клиничке, привидне смрти или је наступила коначна смрт. 

Посмртна медицинска документација

Због непознавања обавеза пријављивања смрти долази до проблема са евиднецијом и издавањем документације за умрле особе. Проблеми су и са исписом из матичне књиге умрлих, регулисања евиденције војних обвезника, евенције пензионог фонда, бирачких спискова и других евиденција.

Према важећем закону о здравственој заштити становништва регулисано је да за свако умрло лице се утврђује вријеме и узрок смрти, а правилником  о начину утврђивања узрока смрти  се регулише евиденција и документација прегледа умрлих тј. потврда о смрти и дозвола за сахрану.

Опширније...

Вакцинација одраслих

Вакцинација одраслих особа нема унапријед одређен план већ се ради према индикацијама и потреби. Уколико негдје путујете препоручује се да се уколико путујете негдје посавјетујете са својим доктором о евентуалним вакцинама које су вам потребне.

Тако се против Хепатитиса Б вакцинишу особе уколико су здравствени радници, те уколико путују у државе у којима се захтијева вакцинација против Хепатитиса Б прије уласка.

Исхрана одојчади

УЗРАСТ   ОДОЈЧЕТА 
 
ИСХРАНА   САМО МАЈЧИНИМ   МЛИЈЕКОМ  -ДОЈЕЊЕ - ДО НАВРШЕНИХ  6  МЈЕСЕЦИ ЖИВОТА

 
СЕДМИ   МЈЕСЕЦ   ЖИВОТА:
 
Воћна кашица, кукурузни гриз - палента.
 
Воћна кашица се даје умјесто млијечног оброка у 10 часова.
            Почиње се давати у количини од једне до двије кашичице,па до количине коју дијете може појести.Кашица се припрема од јабуке,банане,крушке, брескве, кајсије.Воће се добро опере, огули, одстране кошпице, затим се изгњечи или измикса и одмах даје дјетету, кукурузни гриз постепено додати у лагано посољено кипуће млијеко и кухати на лаганој  ватри двије до три минуте.
Замјењује један млијечни оброк у поподневу.

Опширније...

Хитна стања у педијатрији

1. Обољења органа за варење

* Акутни гастроентеритис
Ово је честа болест, узрокована патогеним микроорганизмима и/или њиховим токсинима, а манифестује се одбијањем хране, боловима у трбуху, муком, повраћањем и проливом, са или без повишене температуре.
Оно што у тим ситуацијама угрожава бебу је дехидрација (губитак течности). Тешка дехидрација може да доведе до хиповолемијског шока (шок услед превеликог губитка течности), који се теже препознаје код добро ухрањене деце, јер она дуже време делују здраво. Свако дехидрирано дете слабије или уопште не мокри, а код беба је велика фонтанела увучена испод свода лобање. Уколико надокнада течности није могућа честим пијењем мањих количина течности, дете се мора лечити интравенским путем у здравственој установи. И то уз корекцију ацидо-базног и електролитног дисбаланса (који, по правилу, постоје).

Опширније...

Дијетална исхрана код дијареје

ДИЈЕТАЛНА    ИСХРАНА  ЗА  ДИЈЕТЕ  СТАРИЈЕ  ОД  ГОДИНУ ДАНА                      

                                                            
Мојем   дјетету   је   поремећена    пробава  !
 
КАКО  ЋУ   ГА   ХРАНИТИ   И   ЛИЈЕЧИТИ  ?
 
I ДАН:         
 Кроз   6  сати  " руски  чај "  са сахарином. Ако дијете  повраћа  чај се даје учестало, али у малим количинама ( кап по кап - жлицу по жлицу). Затим кухана пасирана мрквица ( 10 - 15 гр. по оброку ) уз додатак чаја по жељи дјетета. Рибане јабуке.

Опширније...

Задње новости

Захвалност "МГ-РОЛОПЛАСТ" и "ФАРМАКОЛОГ" за Донације које унапређују Гинеколошку Службу КСЗ

Захвалност компанији "МГ-РОЛОПЛАСТ" на донацији тракастих завјеса и фирми "ФАРМАКОЛОГ" на донацији лампе која ствара оптималне услове за кориснике Гинеколошке службе КСЗ

Опширније...

"Шума план" помаже Дому здравља Челинац: Донација нових колица за пацијенте

Захвални смо компанији “Шума план” за друштвено одговоран приступ и донацију нових колица за транспорт пацијената Дома здравља Челинац.

Опширније...

ПРОЈЕКАТ “ЗДРАВЕ ЗАЈЕДНИЦЕ”

Пројекат финансиран од стране Швицарске амбасаде а имплементиран од стране Института за популацију и развој прво је започео у општини Челинац од 11 Локалних заједница из Републике Српске које су дио пројекта.

Опширније...

mzrs
čelinac
fzors