Повишена тјелесна температура

      Често се може чути да се не може снизити повишена тјелесна температура, а разлог је недовољног познавања метода борбе против врућице.

      Врућица је честа реакција организма, а има одређену улогу у фагоцитози, имунолошким процесима, реакцији комплемента и друге, Постоји увјерење да повишену тјелесну температуру преко 38,2-38,5 степени Ц треба сузбијати симптоматским средствима из више разлога, а то су:  *Да се спријечи могућност појаве фербилних конвулзија (познатих у народу као фрас у дјеце узраста 6 до 36 мјесеци живота)  *Да се уклоне патње болесника као што су главобоља, раздражљивост, мамурност и друге. Најчешћи узрок повишених температура је инфекција респираторних путева, затим губитак тјелесне течности- дехидрација, те врућица због оштећења мозга или узрокована лијековима. Код многих других акутних и хроничних болести може бити повишена тјелесна температура. Трајање врућице дуже од четири до осам дана се назива статус фебрилис.

Опширније...

Анемија

УЗРОЦИ,ПОСЉЕДИЦЕ И ЛИЈЕЧЕЊЕ МАЛОКРВНОСТИ


       Анемије су најчешћа обољења крви,а ради се о стању смањеног броја црвених крвних ћелија (еритроцита),смањеној количини хемоглобина (крвног пигмента) или смаЊеЊу  укупне  количини  крви.
       Најважнија улога црвених крвних елемената (еритроцита) је пренос кисеоника из удахнутог ваздуха до свих ћелија организма.
      О овој проблематици се  доста често  чита  како у стручној литератури тако и у свакидашЊој штампи,али је ова појава тако честа да заслужује да се о Њој  више пише.Многобројне су врсте анемија,зависно од узрока настанка-било као посљедица неадекватне продукције црвених крвних ћелија због различитих болести коштане сржи и других системских болести,било због недостатка различитих елемената потребних за настајање ових ћелија,било због губитка крви.

Опширније...

Дијетална исхрана код дијареје

ДИЈЕТАЛНА    ИСХРАНА  ЗА  ДИЈЕТЕ  СТАРИЈЕ  ОД  ГОДИНУ ДАНА                      

                                                            
Мојем   дјетету   је   поремећена    пробава  !
 
КАКО  ЋУ   ГА   ХРАНИТИ   И   ЛИЈЕЧИТИ  ?
 
I ДАН:         
 Кроз   6  сати  " руски  чај "  са сахарином. Ако дијете  повраћа  чај се даје учестало, али у малим количинама ( кап по кап - жлицу по жлицу). Затим кухана пасирана мрквица ( 10 - 15 гр. по оброку ) уз додатак чаја по жељи дјетета. Рибане јабуке.

Опширније...

Задње новости

Savičić: Kvalitetan rad ljudskih resursa ključan za najbolju zdravstvenu zaštitu

Kvalitetan, sveobuhvatan i harmoničan rad ljudskih resursa u zdravstvu neophodan je da bi se obezbijedila najkvalitenija zdravstvena zaštita pacijentima, rekao je Srni glavni medicinski tehničar Doma zdravlja Čelinac Ivan Savičić.

Опширније...

Дом здравља Челинац уводи супервизију за јаче здравство

 У просторијама Дома здравља „Свети Врачеви“ Челинац је одржана радионица поводом увођења професионалне супервизије у систем примарне здравствене заштите.

Опширније...

Дом здравља Челинац у вјежби евакуације и спасавања у ОШ „Др Младен Стојановић“

Дом здравља „Свети Врачеви“ Челинац је учествовао у заједничкој вјежби евакуације и спасавања у Основној школи “Др Младен Стојановић” Јошавка, у случају избијања пожара или других ванредних ситуација. У вјежби су, поред наших тимова, учествовали ученици и запослени школе, Ватрогасна јединица Челинац, Полицијска станица Челинац и Црвени крст Челинац. 

Опширније...

mzrs
čelinac
fzors