Анемија

УЗРОЦИ,ПОСЉЕДИЦЕ И ЛИЈЕЧЕЊЕ МАЛОКРВНОСТИ


       Анемије су најчешћа обољења крви,а ради се о стању смањеног броја црвених крвних ћелија (еритроцита),смањеној количини хемоглобина (крвног пигмента) или смаЊеЊу  укупне  количини  крви.
       Најважнија улога црвених крвних елемената (еритроцита) је пренос кисеоника из удахнутог ваздуха до свих ћелија организма.
      О овој проблематици се  доста често  чита  како у стручној литератури тако и у свакидашЊој штампи,али је ова појава тако честа да заслужује да се о Њој  више пише.Многобројне су врсте анемија,зависно од узрока настанка-било као посљедица неадекватне продукције црвених крвних ћелија због различитих болести коштане сржи и других системских болести,било због недостатка различитих елемената потребних за настајање ових ћелија,било због губитка крви.

Опширније...

Повишена тјелесна температура

      Често се може чути да се не може снизити повишена тјелесна температура, а разлог је недовољног познавања метода борбе против врућице.

      Врућица је честа реакција организма, а има одређену улогу у фагоцитози, имунолошким процесима, реакцији комплемента и друге, Постоји увјерење да повишену тјелесну температуру преко 38,2-38,5 степени Ц треба сузбијати симптоматским средствима из више разлога, а то су:  *Да се спријечи могућност појаве фербилних конвулзија (познатих у народу као фрас у дјеце узраста 6 до 36 мјесеци живота)  *Да се уклоне патње болесника као што су главобоља, раздражљивост, мамурност и друге. Најчешћи узрок повишених температура је инфекција респираторних путева, затим губитак тјелесне течности- дехидрација, те врућица због оштећења мозга или узрокована лијековима. Код многих других акутних и хроничних болести може бити повишена тјелесна температура. Трајање врућице дуже од четири до осам дана се назива статус фебрилис.

Опширније...

Здравље зуба

ЗДРАВЉЕ ЗУБА УТИЧЕ НА ПЛОДНОСТ

      Лоше здравље зуба и зубног меса има негативан утицај на зачеће као и за гојазност, показала су најновија истразивања. Научници вјерују како је узрок за то присуство упала у усној шупљини. На основу података, жене које имају проблема са болести зубног меса су успијевале затруднити након 7 мјесеци, у односу на уобичајени просјек од 5 мјесеци. Истразивање је проведено на 3500 зена. Болести зубног меса као и самих зуба су већ повезане са већим ризиком за развој болести срца, шећерне болести (дијабетес) типа 2, ко и за спонтани побачај. Мускарци са истом проблематиком здравља зуба и зубног меса често имају смањен број сперматозоида.

Опширније...

Задње новости

Održano je predavanje na temu "Savremena terapija kardiovaskularnih bolesti"

Juče, 23.3.2023. godine, u našem Domu zdravlja, za zaposlene, održano je predavanje na temu "Savremena terapija kardiovaskularnih bolesti". Predavanje je održao kardiolog, Nikola dr Šobot, u sarardnji sa farmaceutskom kompanijom Bosnalijek.

Опширније...

Данас је свјетски дан особа са Дауновим синдромом

21. март широм свијета се обиљежава као дан особа са Дауновим синдромом. Наведени датум је изабран како би означио јединственост јер представља ознаку хромозома (три копије хромозома 21) који је јединствен за особе са Дауновим сиднромом.

Опширније...

Поклон Мирослава Мире Иванковић за родну Јошавку

Сликар Мирослав Миро Иванковић донирао је 10 слика, уље на платну, које је израдио за нову амбуланту Јошавка као његов лични поклон оплемењењу унутрашњег простора амбуланте.

Опширније...

mzrs
čelinac
fzors