СВЈЕТСКИ ДАН ДИЈАБЕТЕСА -14.НОВЕМБАР 2017.

231117 3Свјетски дан дијабетеса представља највећу свјетску кампању у борби против ове болести са циљем подизања свијести јавности у вези значајног јавно здравственог проблема.
Свјетски дан дијабетеса ,14.новембар ,обиљежава се на иницијативу Међународне федерације за контролу дијабетеса и Свјетске здравствене организације.
Ове године Свјетски дан дијабетеса обиљежава се под слоганом „Жене и дијабетес-наше право на здраву будућност“.
У циљу достизања оптималних здравствених исхода овогодишња кампања промовише једнаку доступност лијекова и других технологија као и потребних информација и едукација за све жене са дијабетесом или повећаним ризиком од оболијевања од дијабетеса.
Дијабетес је хронична ,метаболичка болест коју карактерише повишен ниво глукозе у крви (или шећера у крви),што доводи временом до озбиљних оштећења срца ,крвних судова,очију,бубрега и нерава.
Најчешћи је тип 2 дијабетеса ,обично у одраслих ,који се јавља када тијело постаје отпорно на инсулин или не ствара довољно инсулина.
Тип 1 дијабетеса ,познат и као јувенилни дијабетес или инсулин-зависни,који се најчешће јавља код млађих особа је хронично стање у којем панкреас производи јако мало или нимало инсулина.
За људе који живе са дијабетесом ,приступ адекватном третману ,укључујући и инсулин,је од кључног значаја за живот.
КАКО СПРИЈЕЧИТИ ДИЈАБЕТЕС ?
Промјене у начину живота могу спријечити развој дијабетеса типа 2.
Физичка активност ,смањење тјелесне тежине ,здрава исхрана ,довољно сна смањује шансе за настанак дијабетеса .
Физичка активност представља један од главних стубова у превенцији дијабетеса !Препоручује се најмање 30 минута физичке активности сваког дана .
Уравнотежена исхрана је такође од суштинског значаја за здравље.Препоручује се пет оброка дневно (3 главна и 2 ужине).Веома је важно сваког дана конзумирати довољно воћа и поврћа .У дневном јеловнику треба да се нађу мање меса,риба,производи од житарица,пожељно интегралних,млијеко и млијечни производи са ниским процентом масти.
Потребно је уносити довољне количине течности ,око 1,5 – 2 литре дневно.
Престанак пушења и боравак у просторима без дуванског дима доприноси смањењу ризика.
Довољно сна (7-8 сати) смањује од развоја типа 2 дијабетеса.Спавање одржава равнотежу хормона који регулишу унос хране и енергетски биланс.
Свакако су важне и редовне посјете љекару ради обављања превентивних прегледа како би се сагледали фактори ризика ,правовремено открили евентуални поремећаји здравља ,пружили адекватни савјети и препоручио даљи третман.